Townsend: Nedrykning tvang mig til skifte
Andros Townsend skiftede i januar fra Tottenham til Newcastle, hvor han leverede en flot forårssæson på St. James Park. De solide præstationer fra den 25-årige kantspiller var dog ikke nok til at sikre Newcastle endnu en sæson i Premier League.
Nedrykningen til The Championship betød, at englænderen forlod The Magpies denne sommer til fordel for Crystal Palace. Hans præstationer for The Eagles har medført, at han netop er blevet efterudtaget til det engelske landsholds kommende VM-kvalifikationskampe grundet en skade til Raheem Sterling.
Andros Townsend mener, at hans skifte væk fra Newcastle var nødvendigt, hvis han stadig skulle være aktuel for The Three Lions:
– I Newcastle beviste jeg, at jeg stadig har niveau til Premier League. Tiden på St. James Park gav mig selvtillid og jeg kom igen ind omkring det engelske landshold. Desværre så rykkede Newcatle ned, men nu spiller jeg for Crystal Palace og scorer mange mål igen, siger englænderen.
– Da Roy Hodgson var engelsk landstræner, sagde han, at det ikke havde betydning, om man spillede Premier League eller Championship. Da han stoppede som landstræner, vidste jeg godt, at det ikke var en mulighed for mig at spille i Championship, hvis jeg ville på landsholdet.
Den tidligere Tottenham-spiller lægger dog ikke skjul på, at han var glad for det halve år i Newcastle, som han også overvejede at blive hos trods nedrykningen:
– Jeg nød virkelig min tid i Newcastle. Det lægger jeg ikke skjul på. Jeg overvejede også at blive, men jeg har brug for at spille Premier League og det resulterede derfor i et skifte til sidst, slutter Andros Townsend.