Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tottenhams første januarsigning? Johan Lange var på plads til Serie A-kamp

23.12.2023 Kl. 12:22
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Johan Lange blev tidligere på året udnævnt som teknisk direktør for Tottenham.

Det kommende transfervindue i januar bliver hans første med ansvar for Tottenham.

Tottenham startede sæsonen som lyn og torden, men har siden da lidt et formdyk. Derfor skal truppen forstærkes, så klubben igen kan kæmpe med helt i toppen.

Klubbens manager, Ange Postecoglou, ønsker sig en ny midtstopper i januar, fortalte australieren tidligere i løbet af sæsonen.

– Vi er dog nødt til at hente en anden midterforsvarer, for i øjeblikket er vi i problemer, hvis der skulle ske noget der, sagde Postecoglou tidligere i december.

Og det kan være, at han får sit ønske opfyldt. I al fald beretter den normalt velinformerede transferjournalist Fabrizio Romano, at Johan Lange i sidste weekend var på plads til kampen mellem Genoa og Juventus.

Det var han med henblik på at se den rumænske midtstopper Radu Dragusin yderligere an.

Her kunne han se 21-årige Dragusin levere en godkendt indsats i en kamp, hvor de to mandskaber spillede 1-1.

Både Tottenham og Manchester United meldes ude efter Dragusin, der dog, efter alt at dømme, inden længe skriver under på en forlængelse med Genoa. Dermed vil kontrakten fremover gælde til sommeren 2028.

Klubpræsident Marco Ottolini fortalte for nylig, at der endnu ikke er bud på Dragusin. Det samme var i øvrigt tilfældet for danske Morten Frendrup og Albert Gudmundsson.

– Der har været mange telefonopkald, men ingen tilbud.

– Vi vil helst ikke sælge nogen, men hvis der kommer et tilbud, skal det evalueres af ejerne, og spillerens holdning spiller også ind.

– Dragusin vil få yderligere et år på sin kontrakt. Og så taler vi også med Frendrup om en forlængelse, sagde Ottolini til det Genoa-baserede medie Il Secolo XIX,

Tottenham møder lørdag eftermiddag Everton på hjemmebane.

Annonce