Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tottenham i chok: Ny melding om De Zerbi

18.03.2026 Kl. 10:12

Der er nu kommet en markant melding om Roberto de Zerbi kort før, at Tottenham møder Atlético Madrid i ottendedelsfinalen i Champions League (2-5 i det første opgør).

Fabrizio Romano har delt nogle dårlige nyheder for Tottenham i klubbens jagt på en ny cheftræner, såfremt Igor Tudor måtte blive fyret.

I løbet af de seneste dage har det lydt fra flere medier, at Tottenham arbejder aktivt på at finde en afløser for Tudor, efter at kroaten ikke har formået at imponere, siden han tog over efter danske Thomas Frank i sidste måned.

Før kampen mod Liverpool i weekenden lød det desuden, at den eneste årsag til, at Tudor fortsat var i jobbet, var, at klubben endnu ikke havde fundet en oplagt afløser.

Beslutningen om, hvem der skal være Tudors afløser, ventes at hvile på Vinai Venkatesham og danske Johan Lange, som skal forsøge at redde klubben fra overlevelse. Om Tudor skal fyres, bliver formentlig afgjort efter Tottenhams kamp mod Nottingham Forest i weekenden.

I de seneste uger har flere medier meldt, at Roberto de Zerbi er drømmetræneren for Tottenham, og det er nu bekræftet af Fabrizio Romano.

Den italienske journalist bakker meldingen om, at Tottenham arbejder på at finde en Tudor-afløser, op.

Romano afslører, at De Zerbi gennem adskillige måneder har været øverst på ønskelisten hos Tottenham, men en aftale ser usandsynlig ud på nuværende tidspunkt.

– Tottenham er i en proces med at finde en ny træner igen, eftersom Igor Tudor er i alvorlig fyringsfare. Roberto de Zerbi har været øverst på ønskelisten i måneder, men svær aftale, der ses som usandsynlig. Spurs overvejer også andre trænere for at finde en træner snarest, man venter på udfaldet af de kommende kampe, skriver Romano på det sociale medie X.

Også Sean Dyche er blevet kastet ind som en kandidat, der kan motivere truppen og få den ønskede reaktion fra spillertruppen. TEAMtalk har fortalt, at den tidligere Burnley-boss skulle være klar på udfordringen om at hjælpe Tottenham til overlevelse.

LÆS OGSÅ: United-fans i ekstase: Premier League-stjerne siger ja

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce