Toptræner er favorit til at blive landstræner
Der er fuld gang i forhandlingerne om, hvem der skal være landstræner for England.
I sidste uge kunne det tyske medie Die Welt fortælle om forhandlinger mellem Thomas Tuchel og det engelske fodboldforbund.
Læs også: Morten Bruun kalder det for et røgslør
Nu kan Sky Sports så følge op og fortælle, at forhandlingerne er på et fremskredent stadie, og tyskeren er favorit til at blive engelsk landstræner.
Samtidig lyder meldingen også, at Pep Guardiola lige nu ikke anses som en aktiv kandidat til posten.
I stedet går FA lige nu all in på at få Thomas Tuchel til at tage over for Lee Carsley, som har udtalt sig kryptisk om at få jobbet.
Thomas Tuchel har ikke haft et job i fodboldverdenen siden sin fyring hos Bayern München i sidste sæson.
Læs også: Klar tale: Håber ikke han bliver dansk landstræner
Han har ikke tidligere været landstræner, men han har masser af erfaring som klubtræner.
Gennem de seneste år har han således blandt andet stået i spidsen for Dortmund, Chelsea, PSG og altså Bayern München.
Undervejs har han blandt andet været med til at vinde Champions League med Chelsea.
Ifølge Sky Sports skal det engelske fodboldforbund ikke betale nogen kompensation til Bayern München, hvis Tuchel får jobbet.



















