Topklub bekræfter: Vil hente Salah
Selvom Mohamed Salah netop har forlænget sin kontrakt med Liverpool frem til 2027, er flere klubber stadig ude med snøren. Den egyptiske stjerne er stadig højaktuel i transferverdenen, især i Saudi-Arabien.
Når Salah gør noget, holder hele fodboldverdenen vejret.
Forlængelsen med Liverpool kom som en overraskelse for mange, men det betyder ikke, at interessen er forstummet. Faktisk tværtimod.
Alt tyder på, at Salah bliver på Anfield i de kommende to sæsoner, hvor Liverpool har mulighed for at sælge ham undervejs, men lige nu ser det ud til, at han bliver – i hvert fald indtil 2026.
Den 32-årige offensivstjerne har stadig imponerende statistikker.
Med hele 33 mål og 23 assists i indeværende sæson – og tre kampe endnu – er det tydeligt, at han ikke har mistet skarpheden.
Derfor er der fortsat klubber, der holder øje med, hvad fremtiden bringer for egypteren, også når han runder 34 eller 35 år.
Al-Ahli bekræfter: Salah står øverst på ønskelisten
Ifølge Arabi21 har Al-Ahli allerede kørt sig selv i stilling som en mulig fremtidig destination for Salah.
Klubbens præsident, Khaled Al-Eissa, har åbent talt om ønsket om at hente Liverpool-profilen til Saudi-Arabien.
– Vi er interesserede i alle internationale spillere. Kaptajn Mohamed Salah står helt klart øverst på listen, og vi vil være glade for at have ham i Saudi-Arabien. Hvis Gud vil, så bliver det på det rette tidspunkt, udtaler han.
Saudi-Arabien har i de seneste år tiltrukket store navne med lukrative tilbud – og Salahs navn vil uden tvivl være en gigantisk tilføjelse til ligaens prestige, uanset alder.
Al-Ahli har desuden allerede Roberto Firmino i truppen, og et muligt gensyn mellem de to Liverpool-profiler lurer i horisonten.
Eventyrlig afslutning i vente?
Selvom Liverpool afviser alle henvendelser denne sommer, og Salah er bundet af kontrakt, kan fremtiden byde på en spektakulær afslutning på hans karriere i Mellemøsten.
Og med Al-Ahlis nye status som vindere af AFC Champions League er fundamentet lagt.
En overgang til Saudi-Arabien om to år kan give Salah et gyldent punktum – og måske et gensyn med Firmino i Al-Ahli-trøjen.
Samtidig er det kommet frem, at Alexis Mac Allister har bedt om en transfer.



















