AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLuton TownLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSheffield UnitedTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:03:2023 18:13
Todd Boehly svinger øksen: Smider far og søn på porten efter 30 år

Der meldes om ændringer på vej i staben til sommer.


Der meldes om ændringer på vej i staben til sommer hos Chelsea.

Og udrensningen er så småt begyndt.

Flere medier, herunder Daily Mirror og Daily Mail, kan mandag erfare, at klubbens groundsman - det stabsmedlem, der har ansvaret for klubbens grønsvær - er blevet afskediget.

LÆS OGSÅ: Chelsea risikerer at dele stadion med rival

Således har Jason Griffin nu modtager en fyreseddel, efter at han i de seneste 30 år har haft det overordnede ansvar for, hvordan Chelseas græs har taget sig ud.

Også sønnen er fortid hos klubben. Han besad indtil for nylig rollen som assisterende groundsman. Eller, hvad vi vil kalde greenkeeper på dansk.

Tilbage i april sidste år var netop disse personer under beskydning fra klubbens tidligere manager, Thomas Tuchel.

Han skød med skarpt efter et 2-4-nederlag hjemme til Arsenal, hvor danske Andreas Christensen blandt andet begik en fejl i forsvaret, som førte til et mål til udeholdet.

Det var også i en kamp, hvor danskeren blev skadet.

- Han fortalte, at han ikke kunne fortsætte, så jeg tror, han havde nogle problemer. Jeg tager ikke en spiller ud, fordi han laver én fejl. Banen her er svær at spille på, og det kan måske lyde som en undskyldning, men det er en meget, meget svær bane, vi har her. Det er ikke til vores fordel.

- Bolden hoppede meget underligt foran Andreas, lige da han ville spille bolden. Vi begik den samme fejl imod Real Madrid, som kostede os avancement i Champions League, og nu igen. Jeg kan ikke huske, hvornår vi sidst har lukket to mål ind som følge af dette, lød det dengang fra Thomas Tuchel.

LÆS OGSÅ: Chelsea holder møde med Southampton-stjerne


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE