Tilfreds Conte: Morata er tilbage i topform
Alvaro Morata skiftede i sommer til Chelsea fra Real Madrid og den unge angriber fik en flyvende start på Stamford Bridge. En skade har imidlertid ødelagt store dele af sæsonen for Morata, der i foråret har måtte se til fra bænken, mens manager Antonio Conte har brugt Eden Hazard i angrebet.
Den manglende udtagelse til det spanske landshold har dog været god for Morata, der i følge sin italienske manager har nydt godt af den seneste uges pause:
– Den seneste uge har været vigtig for Morata. Han har trænet virkelig godt og jeg tror, at han havde brug for denne kamppause. Nu er han tilbage i topform og klar til at hjælpe Chelsea i slutspurten og samtidig forsøge at spille sig til en plads i den spanske VM-trup, siger den italienske manager.
Slutspurten starter allerede søndag, hvor The Blues tager imod bysbørnene fra Tottenham. Gæsterne mangler deres topscorer Harry Kane, der sidder ude med en ankelskade. Antonio Conte forventer dog en hård kamp på Stamford Bridge:
– Harry Kane er naturligvis en vigtig spiller for Tottenham, men de har tidligere vist, at de kan klare sig uden ham. De har en trup med mange talentfulde spillere og det bliver derfor en svær kamp søndag, siger Antonio Conte.