Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tidligere Premier League-spiller skal 20 år i fængsel

14.12.2024 Kl. 13:31
Køb 40 Fantastiske Fortællinger

Kunne du tænke dig at eje et stykke fodboldhistorie? Hos PLBOLD finder du 40 FANTASTISKE FORTÆLLINGER af fodboldhistoriker Michael Kjærbøl, en bog fyldt med spændende fortællinger fra fodboldens verden. Det er den perfekte gave til dig selv eller en anden fodboldfan. Bestil den her.

Der venter en tidligere Premier League-spiller mange år i fængsel på grund af bestikkelse. 

Et kinesisk statsmedie har ifølge BBC skrevet, at Li Tie er blevet idømt 20 års fængsel. 

Tidligere i år indrømmede den tidligere Everton-spiller, at han har været involveret i matchfixing. Han sagde samtidig, at han har taget imod bestikkelse.

Læs også: Liverpools julefest lukket efter mistanke om stoffer 

Derudover har han også tilbudt andre bestikkelse for at blive landstræner for Kina. Det job havde han fra januar 2020 til december 2021. 

Han har erkendt sig skyldig i at have modtaget over 113 millioner kroner i bestikkelse. 

Hændelserne fandt sted fra 2015 til 2021. Det startede, da han var assistenttræner i Hebei China Fortune Club. Og det sluttede først, da han stoppede som landstræner. 

Til gengæld for bestikkelsen skulle Li Tie udtage bestemte spillere til landsholdet og hjælpe fodboldklubber med at vinde turneringer. 

Læs også: – Storklub skal ansætte Thomas Frank

Tre personer fra det kinesiske fodboldforbund er også kommet bag tremmer for bestikkelse. Derudover er en række trænere og spillere blevet efterforsket. 

Han spillede i alt 92 landskampe for Kina og var med til VM i 2002. Han var holdkammerat med blandt andre Wayne Rooney i Everton. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce