Tidligere Liverpool-direktør: Klopp vil ikke blive fristet af Real Madrid
Zinedine Zidane er fortid i Real Madrid, der dermed er på jagt efter en ny træner. Adskillige store trænernavne har allerede været nævnt, heriblandt Liverpools Jürgen Klopp.
Tyskeren nød stor succes med Liverpool i den netop overstået sæson, og det vil være et stort tab for the Reds, hvis han vælger at prøve lykken i den spanske hovedstad.
Liverpools tidligere direktør Christian Purslow frygter dog ikke, at Klopp forlader Liverpool til fordel for Real Madrid:
– Der er kommet mange flere penge i Premier League, så der er ikke længere nogen grund rent økonomisk til at skifte til Real Madrid, fortæller han ifølge Sky Sports.
– Det handler om trofæer, prestige og potentialet i den nuværende situation. Der er ingen chance for, at Klopp vil blive fristet af Real Madrid, når man ser på den sæson, Liverpool har haft.
Jürgen Klopp har stået i spidsen for Liverpool siden 2015.