Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tidligere landsholdsmålmand: Karius bør skifte til en anden liga

28.05.2018 Kl. 20:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Loris Karius leverede en noget uheldig præstation i den netop overståede Champions League-finale mod Real Madrid, som endte 3-1 til kongeklubben.

Har droppede han nemlig hele to gange, hvorfor han har været mål for kritik lige siden kampen, trods en opadgående formkurve i denne sæson.

Ifølge Robert Green, den tidligere engelske landsholdsmålmand, bør Loris Karius da også søge mod en anden liga, for at glemme hvad der skete i Kiev.

Det siger han til BBC.

– Hvis han nu tog tilbage til Tyskland ville det ikke være glemt, men han ville ikke hele tiden være i spotlyset, siger Green.

Han fortæller ligeledes, at han efter sin brøler til VM i 2010, hvor han fumlede bolden i mål mod USA, følte sig noget udstillet, når han spillede i ligaen.

– Jeg kan huske efter VM i 2010, da jeg spillede min første udebanekamp. Der var 30,000 mennesker, der hujede af mig. Desværre for Karius er alle kampe ikke på hjemmebane, og det bliver en lang sommer for ham. 

Annonce