Tidligere arbejdsgiver afslører: Hiddink ny manager hos Chelsea
Jose Mourinho førte Chelsea til det engelske mesterskab i sidste sæson, men i denne sæson har Chelsea-mandskabet faldet fuldstændig sammen.
Efter 16 spillerunder ligger The Blues på en 16. plads med ét point ned til nedrykningsstregen, og som konsekvens af dette valgte Chelsea at fyre Jose Mourinho. Det blev bekræftet torsdag eftermiddag.
Flere navne er blevet nævnt som erstatning for portugiseren, og de engelske medier har især skrevet om Juande Ramos og Guus Hiddink – og meget tyder på, at der er tale om sidstnævnte.
69-årige Guus Hiddink stod i spidsen for det australske landshold i fra 2005 til 2006, og det australske fodboldforbund skriver følgende på dens hjemmeside:
– Guus Hiddink tager midlertidig over hos Premier League-giganten Chelsea efter fyringen af Jose Mourinho, oplyser fodboldforbundet.
Derudover hævder den tidligere Chelsea-spiller, Mateja Kezman, at han har talt med Guus Hiddink, som har bekræftet over for ham, at han skal til Stamford Bridge.
– Jeg ved ikke, om det er bekræftet, eller Chelsea har offentliggjort det, men Guus har fortalt mig det. Han er en toptræner, som nok skal få Chelsea på rette kurs. Jeg vil endda sige, at de vil være favoritter til Champions League, udtaler Mateja Kezman til Index.