Thomas Frank i problemer: Mangler flere stjerner
Thomas Frank og Tottenham skal tirsdag i aktion i Champions League, hvor de skal følge op på den gode start.
The Lilywhites kom solidt fra land med en 1-0-sejr over spanske Villarreal i første runde af den prestigetunge turnering.
Nu venter et opgør nord for polarcirklen mod Bodø/Glimt, der blandt andre har danske angriber Kasper Høgh i truppen.
Thomas Frank mangler dog et væld af spillere til kampen i den fineste europæiske turnering, hvilket Spurs-bossen nu bekræfter.
Det drejer sig først og fremmest om 28-årige Dominic Solanke. Angriberen har misset størstedelen af sæsonen, mens den tidligere Bournemouth-spiller heller ikke bliver klar til de kommende kampe.
– Dom (Dominic Solanke, red.) har et mindre ankelproblem, der har generet ham i et stykke tid, så nu har vi besluttet at foretage en mindre operation.
– Det er en lille procedure, så det betyder, at han ikke er klar (til opgøret mod Bodø/Glimt) og heller ikke Leeds (i weekenden, red.). Vi får flere nyheder om tidsrammen efter landsholdspausen, men jeg forventer ikke, at det varer længe, understreger Thomas Frank ifølge BBC.
Mathys Tel er ikke berettiget til at spille i Champions League-ligafasen sammen med de skadede spillere James Maddison, Dejan Kulusevski, Radu Dragusin, Yves Bissouma og Kota Takai.
Opgøret mod det norske sensationshold bliver spillet i aften klokken 21.00.
Brian Riemer udtager landsholdstruppen i dag. Her er et bud på de 23 spillere.
Fik du læst: Overraskende kandidat siger ja til at blive ny cheftræner i Manchester United.


















