Thomas Frank bliver slagtet efter fiasko
Der er ingenting, der fungerer for Thomas Frank i Tottenham lige nu, og lørdag eftermiddag gik det helt galt mod West Ham.
Den kriseramte London-rival havde ikke vundet en Premier League-kamp siden starten af november, men det blev der lavet om på, da The Hammers gæstede Tottenham Hotspur Stadium.
Indskiftede Callum Wilson blev matchvinder dybt inde i overtiden, da han prikkede bolden over stregen til slutresultatet 2-1, mens den danske cheftræner stod som forstenet på sidelinjen.
Da opgøret blev fløjtet af, begav Tottenham-fansene sig ud i en massiv pibekoncert ned mod den danske cheftræner og spillerne i hvidt.
Thomas Frank får hård medfart
Både blandt eksperter, medier og fans har den danske cheftræner efterfølgende fået heftig kritik.
– Thomas Frank er det modsatte af, hvad en Tottenham-træner skal være, og han er en af de værste trænere, vi nogensinde har haft. Det viser, hvor fjern fra virkeligheden bestyrelsen er, når det bliver besluttet, at han er værd at bakke op om. Fyr dem alle nu, skriver mediet The Spurs Express.
– Tottenham-bestyrelsen har mange svære beslutninger forude, men den her er lige til højrebenet. Uanset hvad de tror, at Thomas Frank er, er han det uden tvivl ikke. Det er den rigtige idé at give den rette træner tid, men det bliver aldrig ham. Tiden er ude. Tid til at gå, skriver Tottenham Tiers.

















