Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:09:2020 10:15
Thiago afslører: Torres advarede mig mod at gøre dette i Liverpool

Thiago Alcantara undlod at røre et famøst skilt på Anfield på sin første dag i Liverpool.


Det er en relativt ny tradition, men man rører ikke bare "This is Anfield"-skiltet i spillertunnellen på Anfield. Det havde Fernando Torres advaret Thiago Alcantara om i forvejen, kunne klubbens nye midtbanestjerne afslører i om bag scenen-videooptagelserne af spanierens første dag som Liverpool FC-spiller.

- Fernando Torres fortalt mig, at jeg ikke skulle røre "This is Anfield"-skiltet, til jeg vinder nogle trofæer med klubben, så et respekterer jeg. For at røre dette skilt, skal man gøre sig fortjent til det, fortæller Thiago i optagelserne.

Sådan har det ikke nødvendigvis altid været, men det er et tegn på den kultur,  Jürgen Klopp har forsøgt at indstille i sit mandskab. Han implementerede reglen om ikke at røre det famøse skilt, før man havde vundet noget iført klubbens farver.

- Jeg har fortalt mine spillere, de ikke skal røre skiltet, til de vinder noget. Det er et tegn på respekt, fortaltet Jürgen Klopp, da han overtog titlen som træner for Liverpool i 2015.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED