Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:05:2022 12:08
Ten Hag opruster: Dog vil han beholde nuværende Manchester United-stab

Hollænderen sætter sit præg på sin kommende stab.


Manchester Uniteds nye manager, Erik Ten Hag, mødtes torsdag med klubbens fodbolddirektør John Murtough i Amsterdam, hvor de skulle diskutere den kort- og langsigtede planlægning. 

Det erfarer The Telegraph.

Til mødet var også Ten Hags nuværende Ajax-assistent, Mitchell van der Gaag, og ven og tidligere kollega Steve McClaren at finde.

De to var det par, som Ten Hag fortalte United, at han ønskede som en del af sin trænerstab. Dog blev den 52-årige hollænder også bedt om, at overveje nogle i den nuværende Manchester United-stab, som han ville have. 

Her valgte den nye Manchester United-manager Eric Ramsay, som er klubbens nuværende dødboldtræner, og han er derfor stadig at finde på Old Trafford i den nye sæson. 

30-årige Eric Ramsay blev i begyndelsen af denne sæson udnævnt til at være en del af Ole Gunnar Solskjærs stab, hvor han var dødbold og individuel udviklingstræner, og han er en af de få ansigter, som stadig er til at finde i klubben efter nordmandens æra.

Han har tidligere arbejdet i Swansea City, Shrewsbury Town og Chelsea, hvor han var U23-træner.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE