Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tallene lyver ikke: Steve Cooper er historiens dårligste Brøndby-træner

08.04.2026 Kl. 08:11

Steve Cooper har på ingen måde fået tingene til at fungere indtil videre, mens han har stået i spidsen for Superliga-klubben Brøndby. 

Den tidligere Premier League-træner blev ansat i efteråret 2025, da han overtog for Frederik Birk, men det har ikke været nogen succes. 

Premier League får en ekstra Champions League-plads

Klubben fra Vestegnen har ikke vundet en eneste af de seneste ti Superliga-kampe, og den seneste sejr ligger helt tilbage til den 9. november 2025. 

Steve Cooper og Brøndby kan dog glæde sig over, at man havnede i mesterskabsspillet, så der ikke skal tales om en mulig nedrykning, som rivalerne fra FC København har været udsat for. 

Den dårligste i historien

Bold har nu gravet tal fra Superstats frem, der kan vise, at Steve Cooper har det dårligste pointsnit for en Brøndby-træner i Superliga-historien.

I sine 18 kampe i spidsen for storklubben i Superligaen, er det blevet til 1,28 point per kamp. Der er ingen af klubbens trænere, der nogensinde har hentet færre point. 

Tirsdag aften tabte Brøndby på udebane mod FC Nordsjælland med 2-1, selvom Jacob Ambæk havde bragt Steve Coopers mandskab foran inden pausen. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce