Tæt på aftale: Harry Kane forhandler med storklub
Harry Kane nærmer sig efter sigende en forlængelse med Bayern München. Det er en nyhed, der kan knuse drømmen om at se den engelske angriber tilbage i Premier League.
Den tyske storklub har nu for alvor optrappet forhandlingerne med Harry Kane, og det er i særdeleshed klubbens administrerende direktør, Jan-Christian Dreesen, der presser på for angriberens langsigtede fremtid i München.
I øjeblikket resterer der blot lidt mere end 12 måneder af den aftale, han skrev under på, da han skiftede til Bayern München fra Tottenham i 2023. Kontrakten inkluderer desuden en klausul, der gør det muligt for ham at skifte klub til sommer for 432 millioner kroner. En mulighed, han dog ikke har valgt at benytte sig af.
Graeme Bailey, som dækker sagen for TEAMtalk, rapporterer, at han har talt med kilder tæt på forløbet om netop denne udvikling.
– Hvis Kane var på vej til at forlade Bayern, ville det have været nu til sommer, og han ville have benyttet sig af klausulen.
– Kane er vældig glad, han elsker, hvad Bayern har bygget op omkring ham, han elsker, hvad Vincent Kompany (klubbens cheftræner, red.) er i gang med at bygge op, og han ønsker at vinde Champions League, siger Bailey til TEAMtalk.
I samme ombæring afslører Bailey, at der har været interesse fra Premier League, og Chelsea bliver nævnt med navn.
– Og så kan en retur til Tottenham aldrig udelukkes i tilfælde af, at de forbliver en klub i Premier League, lyder det videre.
Tæt på historisk kontrakt
I øjeblikket er forventningen dog, at han fortsætter sin karriere i delstaten Bayern, hvor han nærmer sig en forlængelse på yderligere to år.
– Det, som jeg hører fra kilder tæt på Kane, er, at han skriver under på en ny aftale med Bayern.
– De arbejder netop nu for at finde ud af, hvor lang denne skal være, men jeg kan bekræfte, at det vil være den største kontrakt i Bundesligaens historie, og når bonusser regnes med, vil han kunne tjene 4,3 millioner kroner om ugen.
Harry Kane skriver historie i Bayern München
Bayern München-angriberen Harry Kane har haft en forrygende sæson, hvor han har scoret 45 mål og leveret fem oplæg i 37 kampe på tværs af samtlige turneringer i denne sæson.
Det er fantastisk i sig selv, at han har leveret alle disse mål, men det er også historisk. Ifølge Goal er Kane nemlig den første englænder, der scorer 45 mål i en sæson, siden Evertons Dixie Dane gjorde det samme i … 1931/32-sæsonen:
– Han er nu den første englænder, der rammer 45 mål på en sæson siden legendariske Dixie Dean nettede 46 for Everton i 1931/32-sæsonen. Denne statistiske bedrift, der har stået i 94 år, understreger, at Kanes forrygende to mål (mod Dortmund, red.) er arbejdet af en angriber, der opererer på et historisk niveau, skrev mediet forleden.
Kane har været vanvittig god i denne sæson, og der er stadig godt med tid til, at han kan nå at sætte endnu flere rekorder, mens han jagter en treble med Bayern München. Kane vil forsøge at nå alle disse målsætninger, mens klubben fra Bayern fortsætter den sensationelle 2025/26-sæson.
Traditionsklub risikerer at starte næste sæson med minus 15 point. Læs mere her.


















