Sviner Harry Kane til: "Han er for gammel og dyr"
Harry Kanes kontrakt med Tottenham Hotspur udløber i sommeren 2024, og det ventes, at den engelske landsholdsangriber vil forlade klubben fra den nordlige del af London til fordel for en ny udfordring.
Den 29-årige englænder sættes blandt andet i forbindelse med et skifte til FC Bayern München, ligesom Manchester United og Chelsea også har været nævnt i nyhedsbulletinerne som mulige bejlere.
Den tyske legende Lothar Matthäus mener ikke, at Kane er de 850 millioner kroner værd, som Tottenham angiveligt efterspørger, og i stedet bør FC Bayern München forsøge at hente Victor Osimhen i Napoli, hvis det står til ham.
LÆS OGSÅ: Forsøger igen: Manchester City henvender sig til Arsenal
Randal Kolo Muani fra Eintracht Frankfurt eller Niclas Füllkug fra Werder Bremen ville også passe bedre ind hos de tyske giganter, vurderer den tyske legende.
– Jeg er spændt på at se, om der bliver hentet en ny angriber ind. Alle taler om Victor Osimhen på grund af hans sensationelle præstationer for Napoli. Man ved aldrig, om han kan gøre det samme i München, men jeg mener, at det ville være et godt match.
– Randal Kolo Muani har muligvis brug for mere rum og plads, end en Bayern-angriber som regel får, men han er også god i boksen og kunne være god for München.
– Harry Kane er for gammel og dyr i min optik.
– Prisen kontra præstationerne taler for Niclas Füllkrug. Han vil sandsynligvis være til gengæld for omkring 150-187 millioner kroner og kunne score 25 mål i München. Han har allerede scoret 20 gange for Werder (i denne sæson, red.).
Kane har haft en fin sæson hos Spurs, hvor det er blevet til i alt 25 scoringer på tværs af samtlige turneringer. Han får dog igen ingen medaljer rundt om halsen i sin tid i klubben.
LÆS OGSÅ: Todd Boehly langede især ud efter én Chelsea-spiller