Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:05:2021 18:30
Svensk angriber foran PL-debut: Hvem er Uniteds Anthony Elanga?

Ole Gunnar Solskjær har valgt at starte 18-årige Anthony Elanga inde til aftenens opgør imod Leicester.


Manchester United skal i aften i aktion imod Leicester, hvor den henrejste trup byder på ét splinternyt navn.

Der er tale om en 18-årig svensk angriber ved navn Anthony Elanga.

Men hvem er han?

Først og fremmest er Antohony søn af den tidligere Brøndby-angriber Joseph Elanga, der blandt andet optrådte 17 gange for Camerouns landshold, hvilket forklarer stortalentets sans for at finde vej til netmaskerne, selvom Joespeh Elanga godt nok ikke var nogen stor målscorer i Brøndby,

Forinden havde Joseph spillet i Malmö, hvor han fandt sammen med en svensk kone, og de blev senere Anthony Elangas forældre.

Elanga viste fra barns ben stort talent på fodboldbanen, hvilket i sine tidlige teenageår så ham blive tilbudt en ungdomskontrakt på Manchester Uniteds akademi. Elanga-familien tøvede ikke et sekund med at takke ja.

Den unge angribers atletiske evner var foran hans jævnaldrendes, hvilket gav Elanga de bedste forudsætninger for at lykkes på de yngre årgange, og som sagt så gjort.

Angriberen blev som 16-årig trukket med op Uniteds U18-hold, hvor han over en to-årig periode gjorde det godt nok til, at han sidste sommer blev rykket op på klubbens U23-hold.

Her står svenskeren noteret for otte mål og fire assists i 25 kampe for ungdomsholdet, mens præstationerne var af så lovende karakter, at han siden årsskiftet har fået muligheden for at træne med Uniteds førstehold. En chance, som han har grebet til UG.

- Han har imponeret mig meget i de træninger, han har haft med os. Han var uheldig at blive ramt af en skade for to-tre måneder siden, men han er kommet stærkt tilbage og har fortjent chancen, udtalte træner Ole Gunnar Solskjær om Elanga til klubbens officielle hjemmeside.

Hvilken spiller er Elanga på banen?

Uniteds U23-træner Neil Wood kommenterede overfor MUTV på en af hans vigtigste mænd efter, at Elanga blev skadet i Premier League 2-kampen mod Leicester City tilbage i januar.

- Det var en skam, for indtil det tidspunkt, hvor han blev tacklet, spillede han rigtig godt. Jeg sagde til ham ved pausen, det så ud som om han spillede professionelt, bevægede bolden hurtigt, spillede fremad, koblede offensiven sammen og tog defensive løb. Han er en stor trussel for os.

Svenske Elanga opererer ofte på venstre kanten. Med evnen til at skære ind i banen, udfordrer han forsvarere, mens han også er en lovende afslutter.

En af hans bedste præstationer var for nyligt i 6-0-sejren over Salford City, hvor han blandt andet både scorede og leverede en assist.

Elanga er dog ikke fastlåst til kanten, da han også kan spille som ni'er grundet sin målnæse og fine afslutningsevne, hvilket gør ham sammenlignlig med United-stjerner som Rashford, Martial og Greenwood, der alle har haft succes med den aktuelle United-trup.

Dette er også noget, som Ole Gunnar Solskjær har bemærket, hvor normanden, efter at have rost Elanga for hans fart, teknik og målfarlighed, fortalte til MUTV, at han endda kunne finde på at bruge ham imod Granada:

- Han har en appetit for at lære og udvikle sig. Jeg har ikke bare udtaget ham for erfaringen og oplevelsen. Han er klar til at bidrage til holdet, og jeg er klar til at bruge ham, hvis det er.

Så hvem ved?

Måske får vi allerede den spændende Elanga at se i aften, og måske udnytter svenskeren chancen, præcis ligesom Rashford gjorde det, dengang han var et ukendt 18-årigt talent.

De to minder i hvert fald om hinanden på mange andre områder.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED