
Supporternes "Gladys": Sublim venstre wing i hvide støvler
84 år i dag
Alan Hinton var en fryd for øjet for fodboldens feinschmeckere. En altid fair spillende gentleman, der fra sin faste position som venstre wing formåede at tilføre spillet det delikate og ekstraordinære.
Hvide støvler – et særsyn
Iøjnefaldende med sine lyse, krøllede lokker og i særdeleshed med de hvide Hummelstøvler han optrådte i. Noget der er ganske normalt i dag, men var et særsyn på den tid.
Hinton kom fra byen Wednesbury i West Midlands. Et område som englænderne kalder the Black Country, på grund af de enorme mængder af røgfyldte fabrikker og miner, der blev området til del da England industrialiseredes. Den talentfulde venstrebenede tekniker blev opdaget af Wolverhampton Wanderers som 17-årig i 1959. Han debuterede to år senere i en FA Cup kamp mod Huddersfield Town. Det var nær ved at blive hans første og eneste optræden.
Døden nær i voldsomt biluheld
Efter debuten kørte Hinton med en 17-årig kammerat ved navn David Lloyd ved rattet, til Birmingham for at fejre begivenheden. Men i et kryds ved Great Charles Street og Snow Hill kolliderede de to ynglinge i et voldsomt sammenstød med en anden bil.
Sikkerhedsseler var ikke specielt udbredte dengang, og både Hinton og hans kammerat røg frontalt ud igennem bilens forrude. I det andet køretøj sad en familiefar, William Dash, med to døtre på bagsædet og en ven af familien, en ung knægt på 18, ved sin side. Sidstnævnte var tilsyneladende den eneste der var spændt fast.
Gudskelov kom ingen fatalt til skade. Begge biler var ellers godt krøllet sammen bagefter. Dashs to døtre slap med brækkede knogler og føreren selv med snitsår i ansigt og hoved. Alan Hinton og Lloyd var ilde tilredt. Kammeraten var skåret overalt i ansigtet, og Hinton havde snitsår i hovedet og hans læbe var splittet. Benene var fulde af sår, men han slap heldigvis uden brud.
Efter diverse syninger og sammenlapninger var Hinton i stand til at møde op på Molineaux Ground dagen derpå, hvor en chokeret manager Stanley Cullis så sin spiller helt dækket af bandager som en anden mumie. Det kunne alt sammen nemt have gået helt galt, men Hinton var klar til at spille igen to uger senere.
To mesterskaber med The Rams
En smuk karriere indbragte en landskamp for Three Lions i 1962, og to mere i 1964, da Hinton var blevet købt af Nottingham Forest. Da den engelske landstræner sir Alf Ramsey besluttede sig for ikke at bruge klassiske wings på sit landshold i midten i 60’erne, blev der desværre ikke flere optrædener for Hinton på internationalt niveau.
Men Brian Clough hentede ham til fremstormende Derby County i 1967, og i 1972 var han – som 30-årig – den helt afgørende faktor i forhold til, at The Rams blev en overraskende engelsk mester. Den populære Alan Hinton – der kærligt blev kaldt ”Gladys” blandt fansene på Baseball Ground – scorede 15 mål det år, og han veritabelt væltede sig i assists.

Cloughs epoke i Derby. “Jeg var ikke den bedste manager – men jeg var i top ét”: Da Clough satte Derby på verdenskortet
I 1975 fik den elegante wing en fin sortie på karrieren ved at medvirke til endnu et Derby-mesterskab. Alderen trykkede imidlertid og Hintons status var da kun reserve.
Siden flyttede teknikeren til Nordamerika og spillede nogle år i Dallas og Vancouver. Han bosatte sig i USA og trænede en årrække i Seattle.
Angriberen slog til: Tre års måltørke forbi for Premier League-flop













