AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
30:09:2022 18:22
Stort slag for Aston Villa: Midtbanestjerne ude i flere måneder

Aston Villa må undvære en af klubbens store profiler i de kommende måneder.


Det er gået som frygtet for Aston Villa.

Klubbens nye, franske midtbanespiller Boubacar Kamara er ude i flere måneder med en ledbåndsskade i det ene knæ.

Kamara pådrog sig skaden i den seneste udekamp mod Southampton, og Aston Villa skriver nu på sin hjemmeside, at han tidligst er klar til at spille igen på den anden side af VM, der først er færdig kort før jul.

Dermed kommer der til at gå mindst tre måneder igen, inden Aston Villa kan gøre brug af Kamara, som efter sit skifte fra Marseille på en fri transfer er gået direkte ind i startopstillingen hos Steven Gerrards mandskab.

Artiklen fortsætter under videoen

Skaden kommer også på et skidt tidspunkt for Kamara personligt, da han havde håbet på at kunne komme til VM med det franske landshold, hvor han er noteret for tre landskampe.

I forvejen har Aston Villa også en anden sommersigning i form af Diego Carlos ude med en slem skade. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE