Storklub i total krise: Spillerne uden løn i 3 måneder
Det tyrkiske fodboldlandskab ryster. Mens Galatasaray kæmper for at holde trit i toppen af Süper Lig, tyder alt på, at storklubben er ramt af en krise, der er langt mere alvorlig end blot et dårligt resultat på banen. Efter et smerteligt 0-2-nederlag til Konyaspor, der sendte chokbølger gennem fanskaren, kommer nu de afsløringer, som alle frygtede: Klubbens økonomi sejler.
Det handler ikke længere kun om manglende point, men om spillernes levebrød. Beskyldningerne om massive lønrestancer truer nu med at splitte truppen ad indefra midt i sæsonens mest kritiske fase.
Tre måneder uden løn: Stjernerne mister tålmodigheden
Rygterne har svirret i ugevis, men nu sætter den anerkendte journalist Haluk Yürekli ord på det økonomiske mareridt. Under et TV-program afslørede han detaljer, der har fået både fans og investorer til at holde vejret.
– Lønnen hos Galatasaray nærmer sig tre måneders overtræk, slog Yürekli fast og malede et dystert billede af fremtiden for klubben fra Istanbul. Ifølge journalisten er klubben ude på en ekstremt farlig balancegang, hvor alt afhænger af sportslig succes.
Den økonomiske tidsindstillede bombe
Problemet er ikke blot den nuværende gæld, men hvad der sker, hvis Galatasaray ikke genvinder tronen i tyrkisk fodbold. Haluk Yürekli advarede i klare vendinger mod konsekvenserne af endnu en sæson uden guld:
– Hvis det her sker i en sæson, hvor de ikke vinder mesterskabet, så er det ikke sikkert, at de overhovedet kan betale deres udeståender, lyder den nådesløse dom ifølge det tyrkiske medie T24.
Uden de massive indtægter fra Champions League og mesterskabsbonusser kan Galatasarays økonomiske fundament reelt forsvinde, hvilket vil efterlade klubben i en historisk ruin.
Tavsheden der larmer: Hvad skjuler ledelsen?
Det, der puster mest til ilden i Istanbul lige nu, er klubledelsens totale stilhed. Ingen officielle benægtelser, ingen forklaringer og ingen tidsplan for, hvornår spillerne kan forvente deres penge. Denne mangel på gennemsigtighed har skabt en atmosfære af mistillid, der nu kan ses direkte på banen.
Nederlaget til Konyaspor lignede for mange observatører et hold, der har mistet fokus. Spørgsmålet er nu: Kan man forvente, at spillere som Victor Osimhen og Mauro Icardi leverer på 100 procent, når deres bankkonti har stået stille siden sidste efterår?
Galatasaray står ved en skillevej. Enten finder ledelsen pengene nu, eller også risikerer de, at hele klubbens storhedstid ender i et juridisk og økonomisk kaos, der vil tage år at genopbygge.
Cole Palmer i chokskifte: Han har sagt JA til drømme-klubben. Læs mere her.



















