Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

STOR SÆSONOPTAKT: Chelsea

08.08.2018 Kl. 12:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sidste sæsons præstation

2017/18-sæsonen blev ikke en jubelsæson for de kongeblå fra Vestlondon, som sluttede Premier League-sæsonen på en femteplads – hele 30 point efter Manchester City. Sæsonen blev præget af uro omkring Antonio Conte, og det endte også med at blive italienerens sidste sæson i spidsen for Chelsea. Han kunne dog fejre, at klubben endte med at vinde FA Cuppen i maj med en finalesejr mod Manchester United. Det var dog en ringe trøst for Chelsea, som har så store ambitioner i hver eneste sæson, men når nøglespillere som Eden Hazard og Àlvaro Morata underpræsterer, er det dømt til at blive svært.

Pre-season resultater

Chelsea vs Perth Glory: 1-0
Chelsea vs Inter: 1-1 (5-4 efter straffesparkskonkurrence)
Chelsea vs Arsenal: 1-1 (5-6 efter straffesparkskonkurrence)
Chelsea vs Manchester City: 0-2 (Community Shield)
Chelsea vs Lyon: 0-0 (1-0 efter straffesparksonkurrence)

Målscorere:

Pedro – 2 mål
Antonio Rüdiger – 1 mål

Sæsonens første fem kampe

Den 11. august: Huddersfield vs Chelsea
Den 18. august: Chelsea vs Arsenal
Den 26. august: Newcastle vs Chelsea
Den 1. september: Chelsea vs Bournemouth
Den 15. september: Chelsea vs Cardiff

Skadessituationen

Chelsea er sluppet godt gennem sommerens aktiviteter – i hvert set ud fra et skadesmæssigt synspunkt. De spillere, der har været involveret i VM-slutrunden, har fået tilstrækkelig med hvile. Spørgsmålet er dog, hvornår Maurizio Sarri vil sende dem i spil. I skrivende stund er det kun Marco van Ginkel og Isaiah Brown, som døjer med skader. Ingen af de to spillere kommer dog til at spille en rolle på førsteholdet.  

Transferaktivitet: Køb og salg

Ind:

Jorginho (Napoli) – Pris: £50,4 millioner
Robert Green – Fri transfer

Ud:

Harvey St. Clair (Venezia) – Fri transfer
Trevoh Chalobah (Ipswich) – Lejeaftale
Nathan Baxter (Yeovil) – Lejeaftale
Reece James (Wigan) – Lejeaftale
Dujon Sterling (Coventry) – Lejeaftale
Lewis Baker (Leeds) – Lejeaftale
Jake Clarke-Salter (Vitesse) – Lejeaftale
Danilo Pantic (Partizan Beograd) – Lejeaftale
Jordan Houghton (MK Dons) – Fri transfer
Jonathan Panzo (Monaco) – Pris: Ukendt
Eduardo (Vitesse) – Lejeaftale
Kenedy (Newcastle) – Lejeaftale
Jhoao Rodriguez (Tenerife) – Lejeaftale
Jamal Blackman (Leeds) – Lejeaftale
Todd Kane (Hull) – Lejeaftale
Mason Mount (Derby) – Lejeaftale
Jeremie Boga (Sassuolo) – Pris: £3,5 millioner
Charlie Colkett (Shrewsbury) – Lejeaftale
Mario Pasalic (Atalanta) – Lejeaftale
Nathan (Atlético Mineiro) – Lejeaftale
Jacob Maddox (Cheltenham) – Lejeaftale
Victorien Angban (Metz) – Lejeaftale
Kasey Palmer (Blackburn) – Lejeaftale
Matt Miazga (Nantes) – Lejeaftale
Fikayo Tomori (Derby) – Lejeaftale

Styrker

I løbet af sommerens træningskampe har Maurizio Sarri ikke haft mulighed for at stille med det formodede stærkeste hold grundet forlængede ferier, men der tegner sig et klart billede af, at især den centrale midtbane hos Chelsea kommer til at være rigtig stærk. Her synes Jorginho og N’Golo Kanté at være stensikre i startopstillingen, og som det sidste led er det formentlig Cesc Fàbregas og Ross Barkley, der i første omgang skal kæmpe om spilletiden. Samtidig råder the Blues over både Tiémoué Bakayoko, Ruben Loftus-Cheek og Danny Drinkwater, og det er en yderst potent midtbane.

Også et skridt længere tilbage på banen i det centrale forsvar ser Chelsea ret stærke ud. En spiller som David Luiz ser ud til at være tilbage på sit høje niveau, og han er igen klar til at kæmpe med om spilletiden, hvor også Antonio Rüdiger og Andreas Christensen byder sig til. De to sidstnævnte gjorde overordnet set en god figur sidste sæson, og i træningskampene har Chelseas centrale forsvar set ganske lovende ud.

Svagheder

Problemet for Chelsea kan dog være, at Maurizio Sarri praktiserer en 4-3-3-formation, hvor spillerne i Chelsea efterhånden har vænnet sig til at spille Antonio Contes 3-4-3-opstilling. Det giver blandt andet en udfordring på venstre back, hvor Marcos Alonso – og Emerson for den sags skyld – er tvunget til at skulle arbejde hårdere i defensiven, og det er især et problem for førstnævnte, der har vist sig at være en forrygende wingback.

Derudover kan Chelsea også komme til at få et problem på angrebspositionen, hvor klubben fortsat sætter sin lid til Àlvaro Morata, som synes helt selvtillidsforladt. Spanieren har mange gode takter i sit spil, og hans potentiale er stort som målscorer, men skarpheden har han ikke taget med til Vestlondon, og hverken Olivier Giroud eller Michy Batshuayi lader til at have niveauet til at føre Chelsea mod en topplacering i Premier League. Hvis ikke Àlvaro Morata finder målformen frem, kan Chelsea igen blive afhængige af mål fra eksempelvis Eden Hazard. Det er ikke holdbart, hvis man vil være titelkandidater.

Holdets tre profiler

N’Golo Kanté

I løbet af sommeren er franskmanden blevet verdensmester, og er derfor først vendt tilbage på træningsbanen i denne sæson. Han skal formentlig bruge lidt tid på at ramme topformen igen, men når det sker, bliver han en nøglespiller for Chelsea på den centrale midtbane – præcis ligesom han har været de seneste to sæsoner.

Jorginho

Der er en ny sheriff i Vestlondon, hvor italieneren fremover skal udfylde en rolle på den defensive midtbane. Han er langt fra en skraldemand ala Claude Makélélé, men han kan nogle fantastiske ting med bolden for fødderne, og Chelseas opspil kommer hovedsageligt til at gå gennem ham. Derudover er det ham, som ofte kommer til at styre det presspil, som Maurizio Sarri gerne vil praktisere.

Eden Hazard

Der er absolut ingen tvivl om, hvem Chelseas absolut bedste spiller er. Eden Hazard besidder det højeste topniveau i truppen, og på sine bedste dage kan han afgøre kampe på egen hånd, og så er han muligvis ligaens bedste spiller. Han kommer fra en succesfuld VM-slutrunde med dertilhørende ferie, så han skal først i omdrejninger igen, men Chelsea skal håbe, at han tager takterne fra Rusland med ind i denne sæson.

Han kan få sit gennembrud

Man kan roligt skrive sig navnet Callum Hudson-Odoi bag øret. Den 17-årige englænder har imponeret stort for Chelsea i løbet af sommerens træningskampe, hvor han har udfyldt Eden Hazards plads på venstre fløj. Netop derfor kommer han formentlig heller ikke til at få en fast plads hos London-klubben, men Maurizio Sarri har lovet en plads i førsteholdstruppen til teenageren.

Hvis de normale profiler ikke leverer varen, er Callum Hudson-Odoi, der er et produkt af Chelseas ungdomsakademi, klar til at gribe chancen. Han har vist, at han har en enorm fart, og det gik blandt andre ud over Hector Bellerín, som blev overspurtet i en af sommerens træningskampe. Samtidig er han også meget direkte i spil, og med sin glimrende teknik er han ikke en sjov spiller at stå over for.

2018/19-sæsonen kan godt blive en gennembrudssæson for kantspilleren, for han lader til at have Maurizio Sarris tiltro – nu skal han vise, at han kan følge i Andreas Christensens fodspor.

Det er næsten synd, at Ethan Ampadu bliver lidt glemt, men den unge waliser skal formentlig nøjes med nogle pokalkampe, da bredden er en smule større på hans position. Han går dog også en stor fremtid i møde, og han ser ud til at passe godt ind i Maurizio Sarris system.

Holdets bedste XI

4-3-3: Arrizabalaga; Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Alonso; Kanté, Jorginho, Fàbregas; Willian, Morata, Hazard

Supporterens forventninger

Mads Nørger Oddershede fra Chelsea Support Danmark:

Ligesom da Antonio Conte tog over for to år siden, var der mange ting, der skulle fås styr på, på kort tid. Maurizio Sarri har ovenpå et VM haft endnu kortere tid til at få presset sit system ind under huden på spillerne, og det kan kun være en dårlig ting, at han ikke har fået mere end en enkelt uge til at se Kanté og Hazard an, før sæsonen starter.

Jeg tror derfor, det vil tage tid, før Chelsea rigtigt i gang denne sæson – meget lig den første sæson under Conte i virkeligheden. Spørgsmålet er, hvor lang tid han vil få til det, for der er ikke ligefrem tradition for at give lige netop dét til trænere i Chelsea. Måske kan Sarri bryste sig af at være blevet anset på grund af den måde, han spiller fodbold på, snarere end sit CV.

Der er mange spørgsmål, der står ubesvarede hen i skrivende stund, men Chelsea bør i hvert fald kunne skubbe sig tilbage i top fire igen, ligesom et trofæ i en eller anden form bør komme hentes hjem.

Bookmakerens odds

Vinder Premier League: 13,00
Top 4: 1,72
Top 6: 1,12

Annonce