Stor nedtur for Elias Jelert
Den tidligere danske landsholdsspiller Elias Jelert har det ikke let for tiden på sit klubhold i Southampton, der spiller i The Championship.
Han blev sidste sommer udlejet til den engelske klub, der havde klare ambitioner om at skulle vende tilbage til Premier League hurtigst muligt.
Opholdet i Southampton for den 22-årige danske højre back har dog ikke været specielt positivt indtil videre i denne sæson.
Så meget kommer Kobbie Mainoo til at tjene i ny kontrakt
576 minutter har han spillet.
8 kampe i The Championship = 323 minutter
2 kampe i FA Cuppen = 165 minutter
1 kamp i Carabao Cuppen = 88 minutter
Med til historien hører det naturligvis, at han i løbet af efteråret sad ude i to måneder med en skade.
Elias Jelert helt ude i kulden
Sidenhen fik han dog flere kampe under klubbens nye træner, men siden slutningen af januar har han ikke fået et eneste minut i The Championship.
I de seneste tre kampe har han endda ikke været med i truppen, og det skyldes, at han er blevet vraget.
For Elias Jelert er kampklar. Det har klubbens cheftræner slået fast – han har blot valgt at benytte sig af andre spillere.
Southampton har en købsoption, men ikke meget tyder på, at den kommer til at blive indløst.
I stedet har han udsigt til at vende retur til Galatasaray, hvor han har kontrakt til sommeren 2029.


















