Stor interesse fra Premier League: Nu vil Bayern hente ham
Det sker ofte, at flere forskellige Premier League-klubber øjner den samme spiller.
Det har tilsyneladende også været tilfældet med Jamie Bynoe-Gittens, der på rygtebasis har været meldt på radaren i flere forskellige engelske klubber.
Men nu tyder noget på, at Bynoe-Gittens, der lige nu tørner ud for Dortmund, kan ende med at skifte klub uden at forlade Bundesligaen.
For offensivspilleren tiltrækker sig interesse fra Bayern München, skriver Sky Sports.
Mediet kan fortælle, at Vincent Kompany, der står i spidsen for Bayern München, meget gerne ser Jamie Bynoe-Gittens på Allianz Arena. Dermed kan den sydtyske storklub vinde transferkampen foran flere Premier League-klubber.
Det ville dog unægteligt være et noget opsigtsvækkende skifte mellem to rivaler. Men det er set før, at Dortmunds bedste spillere fortsætter karrieren i Bayern München.
Jamie Bynoe-Gittens kom til Dortmund fra Manchester City i 2020. Her er han aktuelt en af holdets største profiler. Bynoe-Gittens kontrakt med Dortmund løber frem til sommeren 2028.
Bayern München fik den 20-årige offensivspillers styrke at mærke, da de to hold mødtes i slutningen af november. Her endte kampen 1-1, og det var Bynoe-Gittens, der scorede Dortmunds mål i kampen.
Læs også: Forundret Gravesen: – Det er uhørt
Dortmund er lige nu nummer seks i Bundesligaen. Her har holdet hele 11 point op til Bayern München, der indtager rækkens førsteplads.



















