Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Større end La Liga og Serie A: Premier League giver baghjul på lønfronten

02.06.2016 Kl. 07:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der hersker ingen tvivl om, at Premier League er den klart største liga i verden, hvis man ser på det økonomiske aspekt.

Nye rapporter fra Deloitte viser også, at hverken La Liga eller Serie A er i nærheden af at kunne matche de engelske klubber på lønfronten.

De seneste rapporter stammer fra 2014/15-sæsonen, og de viser, at Premier League-klubberne betalte mere i løn, end alle klubberne i La Liga og Serie A betalte tilsammen. I alt betalte udbtalte Premier League 19,2 milliarder kroner i løn i 2014/15-sæsonen, mens La Liga og Serie A betalte 18 miliarder kroner tilsammen. Det skriver Daily Mail.

Da Premier League blev stiftet i 1992/93-sæsonen lød den gennemsnitlige årsløn på £77,000 – svarende til £1,480 om ugen. Det ser noget anderledes ud i dag.

Den seneste rapport var Deloitte viser nemlig, at en Premier League-spiller i gennemsnit tjener £1,8 millioner om året – svarende til £34,000 om ugen. Det kommer dog til at stige yderligere.

I den kommende sæson træder den nye TV-aftale i kraft, og dermed kommer lønninger i den bedste engelske række til at stige yderligere.

Annonce