Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Stjerne bekræfter: Klar til Liverpool-skifte

Af Emil Plovgaard
05.09.2025 Kl. 15:23

En spændende midtbanespiller har bekræftet sine fremtidige planer, og han antyder, at han er klar til at skifte til Liverpool.

Transfervinduet er lukket, men transfercyklussen stopper aldrig for alvor i fodboldverdenen.

Der er bunkevis af forberedelser rundt om i bestyrelseslokalerne, og de ledende skikkelser i Liverpool FC, Richard Hughes og Michael Edwards, går nok ikke på ferie foreløbigt. Allerede nu arbejder de hårdt på, hvem klubben skal hente som den næste.

På midtstopper-positionen, kom der ikke noget ind denne sommer, hvor Marc Guehis skifte fra Crystal Palace kollapsede, men man vil sandsynligvis forsøge at hente den engelske forsvarskrumtap på ny.

På midtbanen er der sandsynligvis også rum til forbedring, hvor den tyske landsholdsspiller Angelo Stiller for nylig har åbnet op om sine fremtidsdrømme. Her bekræfter Stuttgart-stjernen, at han godt kan se sig selv spille i udlandet.

– Jeg er interesseret i at skifte til udlandet på et tidspunkt

– Jeg synes, at Florian Wirtz’ beslutning til Liverpool var fed. Men der er kun én ting, der er sikker for mig; i slutningen af min karriere ønsker jeg helt bestemt at spille i USA, lyder det fra Stiller ifølge Fabrizio Romano.

Ifølge Liverpool-mediet Anfield Watch er det bestemt ikke tilfældigt, at Stiller nævner Liverpool.

Netop The Reds var kædet sammen med den tyske midtbanespiller henover sommeren, og i fremtiden kan et skifte sagtens blive aktuelt.

Samtidig forlyder det, at storklub i sommer var ude efter Christian Eriksen. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce