Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Steven Gerrard stopper karrieren

24.11.2016 Kl. 12:34
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den tidligere Liverpool-kaptajn Steven Gerrard, der var 17 år på førsteholdet på Anfield og var klubbens kaptajn fra 2003 frem til sit exit i sommeren 2015, har torsdag middag bekræftet, at han stopper sin fodboldkarriere.

Det sker oven på hans exit fra amerikanske LA Galaxy. 

– Oven på de seneste rygter i pressen angående min fremtid kan jeg bekræfte, at jeg stopper med professionelt fodbold. Jeg har haft en fantastisk karriere og er taknemmelig for hver og et af mine momenter fra tiderne hos Liverpool, det engelske landshold samt LA Galaxy, skriver Gerrard i en pressemeddelelse. 

Gerrard endte i alt med at få imponerende 710 kampe og score 186 mål for the Reds. 

– Tak til de fantastiske fans hos Liverpool, det engelske landshold og LA Galaxy for den utrolige opbakning i har givet mig i løbet af min karriere. Jeres loyalitet og støtte har betydet alt. 

– Jeg er spændt på fremtiden og føler, at jeg stadigvæk har en masse at tilbyde til spillet, i hvad end rolle det nu må være. Jeg tager lige nu tid til at overveje en række muligheder og laver snart en bekendtgørelse omkring det næste skridt i min karriere, slutter han. 

 

Annonce