Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Steve Cook: Defoe er garant for mål

03.07.2017 Kl. 07:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Jermain Defoe satte i sidste uge sin underskrift på en treårig aftale med Bournemouth, som henter ham på en fritransfer fra nedrykkede Sunderland. Dermed er den 34-årige målræv også at finde i Premier League i den kommende sæson. 

Selvom den rutinerede angriber efterhånden har nået en vis alder, så mener hans kommende holdkammerat Steve Cook ikke, at det vil påvirke englænderens evner foran mål:

– Det er et meget spændende køb. Alle de gange vi har spillet mod Jermain Defoe, har han altid været skarp. Antallet af mål som han har scoret i sin karriere har været helt fantastisk. Han er en utrolig angriber, siger Bournemouth-spilleren og tilføjer:

– Vi har allerede mange gode angribere, men Jermain Defoe giver en ekstra dimension. Sidst han var i klubben satte han en rekord og forhåbentlig kan han gøre det igen. Han kan stadig være kampafgørende, slutter Steve Cook. 

Annonce