Sterling: Fokus på næste kamp
Raheem Sterling og Liverpool måtte se sig slået, da Chelsea vandt med 1-2 på Anfield. Nu ser The Reds frem imod næste kamp
Emre Can bragte Liverpool foran lørdag, men på mål af Diego Costa og Gary Cahill, fik Chelsea vendt kampen og fik altså de tre point med fra Liverpool.
Nu er der landsholdspause og selvom Raheem Sterling skal spille for England, så bekræfter han nu, at der er fuld fokus på den næste kamp i Liverpool-trøjen, efter landsholdspausen:
– Vi viste i går imod ligaens tophold, at der ikke er stor forskel på os og dem. Vi må bare blive ved med at kæmpe, så skal det nok vende meget snart, siger Raheem Sterling til Liverpools hjemmeside og uddyber:
– Hvis vi griber vores chancer og spiller godt, så kan vi vende det og begynde at kravle opad i tabellen. Men vi må fokusere udelukkende på den næste kamp efter landsholdspausen, fastslår kantspilleren.
Sterling og Liverpool er med lørdagens resultat nummer otte i Premier League.