- Sterling-exit ville være et kæmpe tab
Man kan godt sige, at unge Raheem Sterling har taget over for Luis Suarez som Liverpools vigtigste mand, og ifølge den tidligere Liverpool-angriber, Emile Heskey, vil det være ødelæggende for klubben at miste stortalentet.
En fremragende forårssæson i sidste sæson og en god start på den nye sæson har gjort, at Raheem Sterling, af mange, bliver kaldt Liverpools og Englands vigtigste spiller, og der skulle angiveligt være interesse fra den spanske gigant, Real Madrid.
Heskey håber på, at den unge offensiv spiller vil feje interessen fra Kongeklubben af vejen og binde sin fremtid til Anfield, da the Reds dårligt kan tillade sig at lade Sterling gå, da Heskey betragter ham som Liverpools mest betydningsfulde spiller lige pt.
– Det ville være et kæmpe tab for Liverpool at miste Sterling, sagde Emile Heskey på Alan Brazil Sports Breakfast og uddybede:
– Lige i øjeblikket, er han deres vigtigste spiller. Han er den, som alle retter blikket i mod for, at han skal levere noget, og give dem den gnist. Sidste sæson var det Luis Suarez, men denne sæson er det Sterling.
– Selv når Daniel Sturridge er på banen, kigger alle mod Sterling, som skal være den der gør noget og giver dem gnisten. Jeg tror ikke, at han smutter, men hvis han gør, bliver det et kæmpe tab for Liverpool, afsluttede Emile Heskey.
Næste opgave for Liverpool er det berømte Merseyside-derby, hvor de tørner sammen med Everton. Et opgør, der finder sted på Anfield på lørdag kl. 13.45.