Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Spurs overvejer billig Berbatov

21.01.2014 Kl. 09:18
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenham overvejer at hente Dimitar Berbatov tilbage til White Hart Lane, eftersom han er tilgængelig for kun 1.5 millioner pund.

Berbatovs kontrakt med Fulham udløber ved udgangen af sæsonen, men hans agent afslører, at angriberen ønsker at forlade klubben allerede her i januar.

Arsenal har også været ude med snøren efter den 32 årige bulgarer, da de har skader til angriberne Nicklas Bendtner og Theo Walcott.

Men Spurs formanden, Daniel Levy, er klar til at slå deres Nordlondon-rivaler i kampen om Berbatov.

Jermain Defoe skifter til MLS holdet Toronto i slutningen af februar, og Levy ønsker derfor og sikre, at Spurs ikke efterlades kort oppe foran.

Men manager Tim Sherwood er tilbageholdende med at forstyrre Emmanuel Adebayor – der nyder en “Tottenham-genoplivning” efter Andre Villas-Boas’ fyring.

– Alle kender Berba, sagde Sherwood.

– Han har bevist sit værd i denne liga.

– Han er Fulham spiller, og jeg er ikke sikker på, hvad de (Fulham red.) tænker om det (handlen red.). Men vi har muligheder for at klare os igennem til slutningen af sæsonen.

 

Annonce