Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Southgate bekræfter en engelsk protest

20.11.2022 Kl. 17:28
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Harry Kane bliver en del af OneLove-kampagnen, hvor diverse anfører bærer et armbind, der støtter op om LGBTQ+ samfundet.

Men de engelske spillere og stab kommer også til at lave en anden protest.

Gareth Southgate har i dag bekræftet, at man vil lave den knælende protest, som er en gestus mod racisme. 

Det har været en fast bestanddel i Premier League, hvor man i denne sæson gør de i udvalgte kampe, og til VM blivet det altså også aktuelt.

– Vi har diskuteret det, og vi føler, at vi skal gøre det. Det er, hvad vi står for som hold, lyder det fra den engelske landstræner.

– I Premier League har klubberne besluttet at gøre det ved de store lejligheder, og vi føler, at VM er det største af slagsen, slutter Gareth Southgate.

England møder Iran i den første gruppespilskamp. Vi har givet vores bud på startopstillingerne til det opgør – se dem her.

Annonce