Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Sommerudsalg: Op til 10 spillere kan forlade Tottenham efter sæsonen

28.03.2021 Kl. 15:51
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenham har stadig mulighed for at ende sæsonen succesfuldt. For på trods af den stærkt skuffende Europa League-exit mod Dinamo Zagreb, kan Spurs stadig nå top fire i Premier League og det første trofæ i mange år er også inden for rækkevidde med aprils Carabao Cup-finale mod Manchester City. 

Men uanset, hvordan slutfacit bliver, så ser det ud til, at en række af klubbens nuværende spillere alligevel kan ende med at finde nye græsgange før næste sæson. 

Ifølge Football.london er hele 10 af klubbens førsteholdsspillere således enten på affyringsrampen eller tæt nok på den til, at et klubskifte denne sommer kan komme på tale. 

Det drejer sig, ikke overraskende, blandt andet om Dele Alli, der aldrig er kommet på rigtig god fod med manager José Mourinho og blandt andet har været rygtet til PSG. Men også brasilianske Lucas Moura skulle være til salg, hvis et tilfredstillende tilbud lander i indbakken. 

Derudover har Serge Aurier, Erik Lamela og Moussa Sissoko alle kontraktudløb i 2022, hvilket også kan betyde et salg efter denne sæson, hvis ikke kontraktforlængelser bliver forhandlet på plads.

I forsvaret rapporterer mediet desuden, at Spurs er klar til at sælge en af trioen Davinson Sanchez, Eric Dier og Toby Alderweireld, mens Danny Rose menes helt sikkert at forlade klubben.

Slutteligt skulle også Juan Foyth, Harry Winks og Cameron Carter-Vickers være til salg. Det virker ganske usandsynligt, at alle disse spillere skulle forlade London-klubben på samme tid, men en travl sommer ser alligevel ud til at være under opsejling.

Annonce