AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:07:2019 19:31
Solskjær sværger: Denne unge forsvarer er klubbens fremtid

Axel Tuanzebe kan se frem til at få markant flere chancer for Manchester Uniteds førstehold denne sæson.


Axel Tuanzebe tilbragte sidste sæson på udlån hos Aston Villa, og The Villans var efter sigende meget interesserede i at enten leje eller hente den 21-årige midterforsvarer permanent.

Men oprykkerne kan godt begynde at se sig om efter alternativer, for Tuanzebe kommer ikke til at forlade Old Trafford foreløbigt. Det fortalte Ole Gunnar Solskjær efter sejren over Inter i pre-season lørdag.

- Han har en fremtid Manchester United, det står helt klart,  sagde nordmanden.

Tuanzebe har nu fået spilletid i to af klubbens tre pre-season kampe: Mod Perth og i dag mod Inter Milan. Kamp nummer to mod Leeds sad forsvareren over, men det var der en god forklaring på.

- Vi ønskede, at han skulle prøve modstandere på et andet niveau, end hvad han var vant til. Vi ved fra sidste sæson, at han kan spille mod Leeds, men i dag viste han, at han også kan klare dette niveau, sagde Solskjær.

- Axel kommer til at være fremtiden for denne klub.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED