Solide City vandt på Goodison Park
Kampen startede i et fantastisk tempo. Der blev fra start løbet ganske meget og der blev lagt stort pres på boldholderen fra begge hold. Manchester City så bedst ud i begyndelsen og det var The Citizens' spil, der flød bedst.
Everton forsøgte at dæmme op for de mange City-pasninger. Roberto Martinez opfordrede sit mandskab til at tage løb op igennem banen og det havde især Ross Barkley held til ved flere lejligheder.
Selvom Manchester City var bedst i første halvleg, så var Everton nærmest en scoring. To hold i samme formation skabte en låst affære rent chancemæssit, men to gange var Lukaku alligevel tæt på at bringe Everton foran.
Først fik belgieren annulleret et mål, da han blev vinket offside – ganske korrekt. Efterfølgende var det på direkte frispark, at Lukaku tordnede bolden på overliggeren med venstrebenet.
I anden halvleg startede Manchester City igen bedst. Blandt andet var David Silva tæt på, da han hamrede bolden på stolpen på oplæg fra Sterling.
Efter en times spil lagde livlige Raheem Sterling bolden af til Aleksandar Kolarov. Kolarov skar ind i Everton-feltet og fik fra en vinkel, som mindede om nul grader, drejet den ind bag Tim Howard, der langt fra så overbevisende ud i situationen. 1-0 til City.
Everton gav dog ikke op efter målet. Martinez' tropper havde flere gode muligheder, men kunne ikke få den ind bag Joe Hart. I slutningen af opgøret brændte det ved flere lejligheder på hos City og det lugtede i en række minutter af en udligning fra hjemmeholdet.
Det var dog Samir Nasri, der med sin scoring til 2-0 sikrede Manchester City de tre point på Merseyside. En fortjent sejr til City i en kamp, hvor to rigtigt velspillende hold bød hinanden op til dans.
Manchester City har dermed ni point efter tre kampe. Everton må nøjes med fire point indtil nu.