
Søger fast spilletid: Marcondes på vej væk fra Premier League
Emiliano Marcondes har i de seneste år døjet med skader.
Derfor har der heller ikke været spilletid til danskeren for Bournemouth i indeværende sæson.
Klubben er inde i en god gænge, og derfor kan det blive svært at komme på holdet for dem, som ikke allerede er en del af den velspillende gruppe.
Med kontraktudløb mod slutningen af sæsonen, kigger Marcondes mod andre klubber. Og i flere tilfælde er interessen gensidig, fortæller han.
– Lige nu gør vi det rigtig godt, og det ser ud til at blive svært at komme på holdet. Indhop er ikke det mest spændende, så jeg vil gerne ud og spille fast. Det er det, jeg har brug for, og det bliver rigtig svært her i Bournemouth. Så vi kigger efter andre klubber, og der er interesse udefra, så det er positivt, siger Marcondes i et interview med Tipsbladet.
28-årige Marcondes vendte tilbage til Bournemouth efter endt lejeophold hos FC Nordsjælland frem mod denne sæson.
I sidste sæson måtte han igennem en operation som følge af en skade i foden.
Marcondes er også iværksætter
Ved siden af tilværelsen som professionel fodboldspiller, arbejder Marcondes med et andet projekt, og han kan derfor betegnes som iværksætter.
Marcondes har således skabt forretningen Visionary, der blev grundlagt i 2022. Her er formålet at forsøge og hjælpe professionelle atleter med at tænke på livet uden for fodboldverdenen.
Det har Marcondes tidligere fortalt i et interview med lokalavisen Bournemouth Daily Echo.
– Med Visionary, handler det om at styrke spilleren uden for banen.
– Vi ønsker at bygge noget, der hedder Visionary Travels og Visionary Athletes, hvor vi vil forsøge at opbygge identiteter uden for banen og gøre fodboldspillere bevidste om, at livet er mere end bare at være fodboldspiller.
– Det kan hjælpe spillere, både på og uden for banen, når man er skadet, når man ikke spiller, når træneren sætter dig på bænken, og med at finde ud af, hvem du er, når du stopper karrieren.
I sommer indsamlede danskeren omkring 130.000 kroner til El Cambio-akademiet i Uganda med sin ShirtsForChange-kampagne, hvor han indsamlede kampbårne trøjer fra sine kolleger.
Desuden arbejder han også sammen med det FCN-associerede Right to Dream-akademi i Ghana.
Marcondes var med til at sikre Bournemouth oprykning til Premier League, efter at han skiftede til klubben fra Brentford på en fri transfer i sommeren 2021.
I denne sæson har han ikke spillet en eneste kamp for Bournemouth som følge af sin fodskade, men han sad dog på bænken i opgøret mod Queen’s Park Rangers i FA Cuppens tredje runde 6. januar.
Danskeren har kontraktudløb med The Cherries ved udgangen af denne sæson.
Klubben skal næste gang i aktion hjemme mod Liverpool søndag klokken 17.30 dansk tid.
Følg transfervinduet i januar gennem Transfer Live.