Smal sejr til Liverpool: Hidsig kritik til én stjerne
Det var ikke ligefrem ren promenadekørsel for Liverpool, der søndag tørnede sammen med Burnley på Turf Moor i Premier Leagues fjerde runde.
The Reds dominerede opgøret, selvom de flåede en stjerne ud efter blot 38 minutter, hvor skudtotalen blev hele 27-3 i Liverpools favør.
Alligevel skulle vi helt ind i den dybe overtid for at finde sejrsmålet.
Det kom fra den egyptiske stjerne Mohamed Salah, der i den grad havde sine udfordringer i løbet af kampen mod de defensive oprykkere.
Kantspilleren sparkede køligt det tildelte straffespark i nettet, som endte med at sikre en sen 1-0-sejr til Merseyside-klubben.
Hårdtprøvede Burnley, der fik en mand smidt ud i kampens afsluttende fase, måtte derfor indkassere sæsonens tredje nederlag i den nye Premier League-kampagne.
Nu falder dommen fra lokalmediet Liverpool Echo, der revser særligt én stjerne fra det engelske mesterhold.
– Fik et gult kort for et meget dårligt udført forsøg på at få et straffespark. Virkede til tider utilpas defensivt og ikke specielt truende offensivt.
– Blev udskiftet før pausen, så han ikke blev udvist, skriver mediet.
Milos Kerkez får karakteren 4 ud af 10, der er værst af samtlige Liverpool-spillere.
Arne Slot og kompagni har nu fuld plade efter de første fire runder, hvor de 12 point står noteret på tavlen.
Andetsteds forlyder det, at Liverpool er klar til en gigatransfer til en værdi af 860 millioner.
Fik du læst: Et tragisk dødsfald fandt sted lige inden Manchester-derbyet.


















