Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Slut efter 12 år: Liverpool-profil har bestået sit lægetjek

22.07.2023 Kl. 19:48
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Jordan Henderson er snart fortid på Anfield.

Liverpool-kaptajnen gennemførte fredag sit lægetjek i Manchester forud for sit skifte til saudiske Al-Ettifaq.

Det melder det engelske medie, The Athletic.

 

Ifølge mediet er det kun det sidste papirarbejde, der mangler at komme på plads, før skiftet er en realitet, hvorefter Jordan Henderson vil tilslutte sig Steven Gerrards mandskab i Saudi Arabien, som snart tager på træningslejr i Kroatian.

Jordan Henderson vil underskrive en treårig kontrakt med Al-Ettifaq, hvor han angiveligt vil tjene tre millioner kroner om ugen. 

Prisen lyder på £12 millioner, men inkluderer også flere bonusser, som kan få prisen til at stige yderligere. 

Jordan Henderson ankom fra Sunderland til Liverpool i 2011 for en sum af omkring £16 millioner og står noteret for 492 kampe for The Reds.


TOPHISTORIER LIGE NU

 

Annonce