Sky-reporter: Chamberlain foretrækker Liverpool fremfor Chelsea
Alex Oxlade-Chamberlain har et år tilbage i sin kontrakt med Arsenal, men han ser nu ud til at forlade Emirates Stadium denne sommer.
Sky Sports berettede tidligere i dag, at Arsenal er nået til enighed med Chelsea om en pris på Alex Oxlade-Chamberlain.
Den engelsk kantspiller er tidligere i transfervinduet blevet rygtet til Liverpool, og Jim White, der er vært på Sky Sports, melder her til aften, at Alex Oxlade-Chamberlain foretrækker et skifte til Liverpool.
Det lader dog ikke til, at Liverpool vil betale de £35 millioner, som Arsenal kræver – og derfor ender det med et skifte til Stamford Bridge.
Although @Arsenal and @ChelseaFC reportedly agree fee for Alex Oxlade-Chamberlain, source says player's preference would be @LFC
— Jim White (@JimWhite) 28. august 2017