Sky: Neymar var tæt på Manchester United sidste år
Den brasilianske superstjerne Neymar er snublende tæt på at blive verdens dyreste fodboldspiller. FC Barcelona-spilleren har officielt meldt ud, at han ønsker at forlade Catalonien denne sommer.
Paris Saint-Germain vil med hjælp fra de mange oliepenge smide 1,6 milliarder danske kroner efter Neymar og smide en ugentlig løn på £515.000 i hovedet af ham.
Neymar kunne dog have været endt i England sidste sommer. En unavngiven kilde fra Spanien har nemlig informeret Sky Sports om, at Neymar var tæt på at skifte til Manchester United for et år siden.
Dengang var der dog et for stort pres på, at han skulle blive i Barcelona, og han blev endnu en sæson. En sæson senere er boldkunstneren fra Brasilien nu fast besluttet på at skifte, og valget er faldet på PSG, som er villige til at betale den enorme sum.