- Sir Alex anbefalte mig at tage jobbet
Den tidligere Manchester United-spiller, Ole Gunnar Solskjær, blev præsenteret som ny manager i Cardiff i går, og nordmanden kan afsløre, at Sir Alex Ferguson anbefalede ham at tage jobbet.
Solskjær, som spillede i United fra 1996-2007, overtog det ledige managersæde i den walisiske klub, eftersom Vincent Tan havde valgt at fyre Malky Mackay. Nordmanden, som sidst var manager for Molde i hjemlandet, sagde følgende:
– Jeg havde en god snak med ham. Han ønskede mig alt det bedste og gav mig samtidig nogle gode råd. Når du skal tage store beslutninger, må du stole på visse personer. Jeg stolede på ham som aktiv fodboldspiller, og jeg stoler på ham nu, fortæller han ifølge Daily Star.
Solskjær kan desuden afsløre, at han med glæde vil tage imod Fergusons hjælp.
– Jeg vil altid stille ham gode spørgsmål, men så vil jeg også kun stille de bedste – mindre er ikke acceptabelt.
– Jeg lærte et par tricks fra Sir Alex. Jeg havde den bedste lærer, man kunne ønske sig.
– Vi er måske forskellige personligheder, men jeg har lært ting fra ham. Jeg var meget kedelig. Jeg holdt en masse noter og dagbøger, da jeg var i United, og jeg vil finde dem frem igen.