- Sherwood er den rette mand for Tottenham
Jermain Defoe kommer med opbakning til Tim Sherwood, som han mener er den rette mand til jobbet, som manager i Tottenham.
Tottenham har været igennem en svingende sæson, hvor tidligere manager, Andre Villas-Boas blev fyret kort før jul. Afløseren blev den urutinerede Tim Sherwood, der hurtigt fik styr på tropperne.
De seneste uger har dog været hårde for Spurs, der seneste tabte med 4-0 til Chelsea i ligaen og 3-1 til Benfica i Europa League. De skuffende resultater har kastet usikkerhed over Tim Sherwoods position i klubben, men den tidligere Tottenham-profil Jermain Defoe kommer nu med opbakning til sin tidligere manager:
– Jeg er sikker på, at Tim Sherwood er den rette mand til at træne Tottenham, udtaler Defoe og fortsætter:
– Sherwood har været i klubben gennem mange år og kender klubben samt mange af de unge spillere, som kommer op gennem rækkerne rigtig godt.
Det kommer selvfølgelig til at tage noget tid, før spillerne har vænnet sig til hans ideer og tanker, slutter Defoe.