Sheringham: Lloris er Tottenhams bedste målmand nogensinde
Hugo Lloris skiftede i 2012 Olympique Lyon ud med Tottenham, og keeperen har etableret sig som en stor profil på White Hart Lane.
I denne sæson har franskmanden ligeledes indkasseret blot et mål fra åbent spil, og Teddy Sheringham, som spillede for Tottenham over to perioder, mener, at Lloris er klubbens bedste målmand nogensinde.
– Lloris. Han er meget livlig, en adræt målmand, en mur og utrolig vigtig for holdet lige nu, sagde den tidligere stjerne, da han til bogen "Down Memory Lane" skulle pege på den bedste keeper.
Sheringham er dog ikke den eneste, der er glad for keeperen. Lloris' kontrakt med London-mandskabet udløber i 2019, og holdkammeraten, Jan Vertonghen, var tidligere på måneden ude og udtrykke sit ønske om, at han forlænger sin kontrakt med klubben.
– Jeg håber, at Hugo er den næste til at forlænge. Det er vigtigt at holde sammen på truppen, specielt med kvalitetsspillere som ham. Jeg ville ikke bytte ham med nogen anden målmand, sagde belgieren til London Evening Standard.
Landsholdskeeperen er samtidig den eneste fra det nuværende Tottenham-mandskab, der er at finde i startopstillingen til Sheringhams bedste Spurs-hold gennem tiden. Holdet lyder som følger:
4-5-1: Lloris; Perryman, King, Campbell, Hughton; Ardiles Gascoigne, Hoddle, Anderton, Waddle; Klinsmann
Udskiftere: Jennings, Roberts, Mackay, Alli, Kane