Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Shawcross kan endelig få revanche mod Ibrahimovic

01.10.2016 Kl. 12:11
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tilbage i 2012 i en landskamp mod England scorede Zlatan Ibrahimovic det famøse saksesparksmål et stykke uden for feltet. Den nuværende Manchester United-spiller scorede yderligere tre mål i kampen, som Sverige vandt med 4-2.

I den kamp spillede Stoke-anføreren, Ryan Shawcross, i midterforsvaret for den engelsk landshold, og han var medskyldig i flere af Ibrahimovic’ mål.

Søndag eftermiddag mødes Shawcross og Ibrahimovic igen, når Stoke og Manchester United krydser klinger, og her tørster Stoke-spilleren efter revanche, fortæller Mark Hughes.

– Det er en mulighed for Ryan. Han har båret rundt på disse øjeblikke i meget lang tid. Det, der skete, påvirkede folks syn på ham som fast mand på landsholdet, fortalte Mark Hughes ifølge Goal.

– Jeg tror, at han vil udnytte chancen, hvorfor skulle han ikke det? Han har muligheden for at spille godt, og måske få nogle spøgelserne af vejen. 

Annonce