Shaw frustreret over transferrygter
Den utrolig ombejlede Luke Shaw skrev under på en fem-årig kontraktforlængelse med Southampton i sommers. Det sætter dog ikke transferrygterne på hæld.
Den 18-årige venstreback imponerer stort for Saints hver weekend, og han spås en stor fremtid. Shaws rivende udvikling har også at gang i en masse spekulationer omkring et skifte til en større klub.
United og Chelsea bliver oftest kædet sammen med den talentfulde englænder, men Shaw er træt af transferygterne.
– Jeg tager ikke rigtig notits af de ting der bliver skrevet om mig, men nogle gange er det da frustrerende, men jeg griner bare af, siger Shaw.
– De (medierne, red) ved ikke noget noget, for de er ikke tilstede på træningsbanen eller i omklædningsrummet sammen med mig.
– De burde vide, at jeg har underskrevet en aftale med Southampton for nylig, og jeg har ingen intentioner om at forlade klubben. Jeg er glad i Southampton, for her spiller jeg fodbold og det er alt jeg vil.
– Der findes mange mennesker derude, der vil forsøge at skrive noget spændende – specielt fra medierne – men jeg har sagt mange gange, at jeg er glad her, så jeg klør bare på.
– Jeg tror, folk begynder at forstår hvilken slags klub vi er. Vi er unge og ambitiøse, og vi vil avancere yderligere pladser de kommende sæsoner, slutter han.