Scholes: Rashford bliver en verdensstjerne
Marcus Rashford har fået masser af spilletid i denne sæson, men har blot formået at score fem mål i Premier League. Torsdag aften var der imidlertid succes for den 19-årige engelske angriber, da han blev matchvinder i Europa League-kvartfinalen mod belgiske Anderlecht.
Den unge angriber fik sit store gennembrud i sidste sæson, mens han i denne sæson har været i lære hos den svenske superstjerne Zlatan Ibrahimovic. Den tidligere Manchester United-profil Paul Scholes er ikke tvivl om, at Rashford er en kommende verdensstjerne:
– Rashford bliver en fantastisk angriber. Ingen tvivl om det. Han er kun 19 år, men har allerede et stort ansvar i Manchester United, hvilket siger en hel del, siger den tidligere midtbanespiller til BBC Radio og tilføjer:
– Han er rigtig hurtig, hvilket vi også så mod Anderlecht og så kan han score mål. Jeg så ham på ungdomsholdet, hvor han scorede 30-40 mål, så han har de rette evner.
Paul Scholes sammenligner samtidig Marcus Rashford med Neymar og den tidligere Manchester United-profil Cristiano Ronaldo:
– Man ser på Cristiano Ronaldos rekord og på en spiller som Neymar. Rashford har samme evner, selvom det er et stort pres at lægge på ham. Jeg er dog overbevist om, at han kan klare det og bliver en verdensstjerne, slutter Paul Scholes.