Schmeichel udpeger Ballon d’Or-favorit
Kasper Schmeichel har udpeget sin favorit til at vinde Ballon d’Or-trofæet senere på året, og Brian Laudrup er enig.
Vinderen af prisen som verdens bedste fodboldspiller er som regel en, der også vinder nogle af de største trofæer, og derfor er det interessant, at Paris Saint-Germain vandt Champions League lørdag aften.
Den franske storklub råder over franske Ousmane Dembélé, som har haft en forrygende sæson, og han bør ifølge Brian Laudrup være en seriøs kandidat til prisen.
– Han kan sparke med begge ben og gå begge veje, men han sætter sig også i holdets tjeneste, og det er det, der er den store forskel på Dembélé sidste år og forrige år og så i den her sæson, sagde Brian Laudrup i studiet hos Viaplay.
Her var Kasper Schmeichel også med som ekspert, og den danske landsholdsmålmand lod til at have Ousmane Dembélé som sin favorit til prisen.
– Jeg kan kun være enig. Nu så vi lige målet før, hvor hans oplæg jo er genialt, med den bevægelse og det overblik, han har.
– Han er i hvert fald en af favoritterne. Jeg ville også tro, at en som Lamine Yamal eller måske endda Raphinha også kunne være med i den samtale. Men han er i hvert fald en satans dygtig spiller, lød det fra Kasper Schmeichel.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
















