Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:04:2021 10:39
Saliba og tre permanente signings: Her er Arsenals sommerplaner

Football London har forsøgt at kaste lys over Londonklubbens transferplaner for denne sommer.


Hidtil har William Saliba ikke fået sin chance for at slå sit navn fast i Arsenals førsteholdstrup, men den unge franskmand imponerer kamp for kamp under sit lejeophold i Nice, og Mikel Arteta vil give ham chancen for at bevise sin værd til sommer. Det erfarer Football London.

Saliba får under klubbens pre-season muligheden for at overbevise sin spanske manager om, at han nu er klar til at begå sig på Premier League-niveau. Det samme gælder Dinos Mavropanos, som har fået relativt fast spilletid i Stuttgart denne sæson.

De to yngre forsvareres tilbagekomst til klubben vil dog sandsynligvis medføre, at Arsenal tager afsked med David Luiz, der næppe får sin kontrakt forlænget på ny.

Til gengæld håber Arteta og Edu på, at man kan give Real Madrid hånden på en permanent aftale om Martin Ødegaard, mens både en højre- og venstreback også står på ønskesedlen.

Inters Achraf Hakimi skulle være klubbens foretrukne forstærkning til højreflanken, hvis man skal tro The Telegraph. Til venstrebacken er blandt andre Jordan Amavi fra Marseille, Ryan Bertrand fra Southampton og Patrick van Aanholt fra Crystal Palace blevet rygtet til klubben.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED