'Salah blev ødelagt': Sådan fik Mourinho egypteren til at bryde sammen
Det er ikke lang tid siden, at John Obi Mikel indstillede sin aktive fodboldkarriere.
Den 35-årige nigerianer spillede mange sæsoner i Chelsea og vandt mange trofæer med The Blues.
Han var bl.a. i London-klubben under Jose Mourinho, og i et nyt interview ser han tilbage på tiden i Chelsea.
Her fortæller han bl.a. – med et glimt i øjet – at han frygtede Jose Mourinho i sin tid i Chelsea, og det skyldes bl.a. en episode, der omhandler Mohamed Salah.
– Jeg var i den grad bange for ham. Altså jeg mener, at denne fyr gjorde nogle ting ved spillere, men det var hans måde at udtrykke sig på og få det bedste ud af spillerne. Jeg husker, hvad han gjorde til Salah, som græd i omklædningsrummet, siger John Obi Mikel til Daily Mail.
– Jeg tror, at Salah havde en dårlig kamp. Og så kom Mourinho ind og svinede ham til. Altså virkelig svinede ham til. Han (Salah, red.) var i tårer, og så skete det, at Mourinho ikke ville lade Salah gå ind på banen til anden halvleg. Han tog ham ud.
– Det ville have været nemt at sige: "Du spiller ikke godt. Du bliver taget ud.", men han ødelagde ham og tog ham ud, siger John Obi Mikel.